Pokud jste si přečetli blog a zhlédli video k této výzvě, tak už víte, že pobyt na čerstvém vzduchu může mít blahodárné účinky na naše fyzické i psychické zdraví. Tyto účinky se však ještě znásobí, když k tomuto pobytu venku přidáme ještě aktivní pohyb.
Pojďme si připomenout, jaká pozitiva nám pravidelný pohyb přináší. A že jich není málo!
- zlepšuje činnost srdce a cévního systému,
- snižuje hodnoty krevního tlaku,
- prohlubuje dýchání,
- posiluje kosti, brání rozvoji osteoporózy,
- přispívá k udržení páteře a kloubů ve funkční zdatnosti,
- zlepšuje metabolismus tuků – zvyšuje „hodný“ HDL cholesterol, snižuje hodnoty celkového cholesterolu,
- zlepšuje metabolismus cukrů – snižuje riziko vzniku cukrovky II. typu,
- zvyšuje citlivost inzulinových receptorů ve svalech.
Pohybová aktivita má velký význam pro naše psychické zdraví. Pravidelný pohyb posiluje sebedůvěru člověka, který se pak stává odolnějším vůči obavám a stresům každodenního života. Pohybová aktivita rovněž upravuje abnormality v náladách, snižuje riziko vzniku depresí a úzkostí, kterými člověk může trpět. Fyzicky aktivní jedinec má vyšší produkci některých nervosvalových přenašečů a modulátorů, které snižují bolest, zlepšují náladu a přinášejí člověku pocit radosti – endorfiny a enkefaliny, tzv. „hormony radosti“.
Pochodem vchod směrem k lepšímu zdraví
A jaký pohyb je ten nejlepší? Asi už tušíte, že je to právě chůze!
Chůze je nejpřirozenější pohybovou aktivitou a skvělou volbou hned z několika důvodů. Je totiž vhodná pro všechny věkové skupiny, není náročná na vybavení a lze ji provozovat v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Navíc je chůze velmi bezpečnou formou pohybu, jelikož nepoškozuje pohybový aparát, jak tomu může být u jiných sportů.
Chůze je vhodná i pro osoby trpící obezitou, pro které může být skvělým odrazovým můstkem na cestě za aktivnějším pohybem (a samozřejmě i váhovým úbytkem).
S chůzí tedy nemůžete šlápnout vedle!
Než se rozchodím
Ačkoliv chůze není příliš náročná na vybavení, aby byla skutečně efektivní a vám příjemná, není radno zapomenout na pár základních věcí. Které to jsou?
Především je potřeba si pořídit opravdu kvalitní a padnoucí obuv, která vám poskytne dostatečný komfort. Pokud se rozhodnete chůzi věnovat pravidelně a intenzivně, na obuvi skutečně nešetřete. Vyloženě nevhodně zvolená a špatně padnoucí obuv může rázem ze zdravého pohybu na čerstvém vzduchu udělat utrpení (nejenom) pro vaše chodidla.
Dále je zapotřebí pohodlné oblečení, které vám umožní maximální rozsah pohybu, je prodyšné a dobře vám padne.
Nedílnou součástí každého pohybové aktivity by měl být i dostatek tekutin, ideálně čisté vody.
Pokud se rozhodnete (doslova) jít do toho naplno, možná vám přijdou vhod i další vychytávky v podobě krokoměrů, aplikací či oblíbených fitness náramků, díky kterým získáte lepší přehled o vaší celodenní pohybové aktivitě a které vás mohou motivovat ke zlepšování vašich výsledků.
Dojděte si pro 10 000
Protože právě 10 000 kroků denně je hranice, které bychom se měli denně co nejvíce přiblížit (nebo ji ideálně překonat). Přičemž 10 000 kroků odpovídá asi 6 až 7 kilometrům.
Pro někoho je dosažení této hranice hračka, pro jiného se to může zdát jako nepřekonatelný oříšek. Proto se i zde (možná více než kde jinde) držte při dosahování desetitisícového cíle zlatého pravidla „krůček po krůčku“. Nic totiž nejde ze dne na den, a pokud jste dosud byli zvyklí chodit maximálně o víkendu po supermarketu a jinak trávíte své dny vsedě za volantem auta a pracovním stolem, nečekejte, že si zčistajasna dáte deset tisíc kroků denně jako nic.
Začněte tím, že si změříte, kolik kroků denně běžně uděláte a následně se snažte den za dnem toto číslo postupně navyšovat, řekněme například o 200 kroků denně.
A myslete i na to, že právě těch 10 000 není žádný strop, ale spíše záchytný bod, ze kterého se (stejně jako v kdysi oblíbené soutěži Chcete být milionářem) můžete odrazit i k mnohem vyšším cílům.
Shrnutí a základní rady, jak chůzi zpříjemnit a zefektivnit
- Najděte si k sobě parťáka, protože ve dvou se to lépe „táhne“ a alespoň v začátcích, než se chůze stane pravidelnou aktivitou a zautomatizovaným návykem, se Vám půjde radostněji. Nemusí se jednat jen o lidského parťáka, ale hravě to splní i ten psí.
- Před započetím chůze se lehce protáhněte, a to i přesto, že se jedná o „pouhou“ chůzi. Zapojujete totiž všechny svalové skupiny a posilujete celé tělo, proto by protažení nemělo chybět.
- Nezapomeňte na správné dýchání, ideální je zvolit chůzi na čerstvém vzduchu.
- Vezměte si do rukou dvě malé půllitrové láhve. Tak zapojíte během chůze i paže a současně se tak přinutíte dodržovat pitný režim.
- Pusťte si během procházky příjemnou, svižnou hudbu, která vám pomůže udržovat tempo a dobrou náladu během chození.
- Myslete na správné držení těla.
- Začínejte na rovině a až se zvýší vaše zdatnost, zařaďte i náročnější terén.
- Zaznamenávejte své úspěchy. Stáhněte si aplikaci, která vám vaše ujité vzdálenosti monitoruje, nebo si pořiďte chytrý náramek. Své "chodící výkony" si můžete zaznamenávat i do našich počítadel, která najdete na své osobní stránce STOBklubu.
Vydejte se s námi na virtuální pouť do Santiaga!
Ku příležisti Evropského dne obezity (18. 5. 2019) vyhlašujeme společnou virtuální Svatojakubskou cestu. Choďte, co nejvíce to půjde, a zaznamenávejte průběžně své nachozené kilometry do počítadla pohybu zde na STOBklubu (najdete v záložce Moje stránka). Vyrážíme již 1. 4. a končíme 19. 5. 2019, kam se nám podaří společně dojít?
Možná to nemusí být na první pohled zřejmé, ale pravidelná každodenní chůze může mít mnohem vyšší efekt než trávit čas ve fitcentrech, kam si v nejhorším případě dojedeme autem, 10 minut chodíme na pásu, zvedneme činku a jdeme domů s pocitem, že jsme pro své zdraví udělali maximum.
Pokud se vám tedy dlouhodobě nedaří zařadit aktivní pohyb do vašeho života, naše rada zní - rozchoďte to!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Jen k té svižné hudbě mám výhrady .... nejen u chodců, ale i cyklistů, běžců, bruslařů a pod. Stávají se z nich na stezkách a chodnících nebezpeční "tetřevi hlušci", na které neplatí ani zvonění.